GC Columns
Open and packed gas chromatography columns; includes retention gap columns for focusing liquid samples and guard columns to protect the analytical column from contamination.
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
406
–
420
of
3,075
results
Restek™ RTX™-2330 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for cis/trans FAMEs, dioxin isomers
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Polarity | High polar |
| Temperature Range | 0°C to 260/275°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G48 |
Restek™ Rtx™-5MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Developed specifically for GC/MS.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-5 MS |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 60m or Longer: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx™-35 Amine Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-35 Amine |
| Polarity | Mid polar |
| Temperature Range | 0°C to 220°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ RTX™-Volatiles Capillary Columns: I.D. 0.53mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for volatile organic pollutants
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Temperature Range | -20°C to +270/280°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
| Film Thickness | 2 μm |
Restek™ Rxi™5Sil MS Capillary Columns with Integra-Guard, I.D. 0.25 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Exceptionally inert columns for GC/MS and trace level analyses
| Stationary Phase | Rxi™-5Sil MS |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Fused Silica |
| Coating | Fused Silica |
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns: Length 15m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ MXT™-200 Capillary Columns, 30m and Under: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mid-polarity phase, Crossbond™ trifluoropropylmethyl polysiloxane
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Functionality/Interaction Type | Solute stationary phase interaction |
| USP Type | G6 |
Restek™ MXT-WAX Silcosteel Capillary Columns: 10m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt™-Wax |
| Length (Metric) | 10 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 40°C to 250°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ Rt-BDEXsp Chiral Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica columns often useful in dual-column configurations, with the Rt-βDEXsm column, for complex enantiomeric separations.
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | 14% Cyanopropylphenyl/86% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Rt™-betaDEXsm |
| Temperature Range | 40°C to 230°C |
| Material | Cyclodextrin |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC),Pharmaceutical Industry Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ Rt-BDEXm Chiral Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose chiral phase
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | 14% Cyanopropylphenyl/86% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Rt™-betaDEXm |
| Temperature Range | 40°C to 230°C |
| Material | Cyclodextrin |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC),Pharmaceutical Industry Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ Rtx™-20 Capillary Columns - 30m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for volatile and flavor compounds.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G28, G32 |
Restek™ Rxi-624Sil MS Columns - Midpolarity Crossbond Phase
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
G43 phase is highly selective for volatile organics and residual solvents
| Max. Temperature | 300 to 320°C |
|---|---|
| Type | MS column |
| Material | Silica |
| For Use With (Application) | Validation Methods Analysis |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, Under 30m, Particle Size 1.50μm or Less: I.D. 0.53mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rtx™-1614 Capillary Columns, 0.25 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized for PBDE Analysis by EPA Method 1614
| Max. Temperature | 360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-1614 |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Quantity | 1 Column |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | PBDE Analysis by EPA Method 1614 |
| Film Thickness | 0.1 μm |